Szörnylázban ég a világ évek óta. Az ismeretlen a középpontja a közel sem ártalmatlan misztikus játékoknak.
A kelta legendák, varázslók és alakváltó láthatatlan lények kultusza napjainkban reneszánszát éli.
Sok ember valamiféle furcsa vonzódást érez az érthetetlen, az érzékszerveinkkel megtapasztalhatatlan, vagy éppen a tudományosan nem magyarázható jelenségek felé. Hiába a sok tény, hogy a halál, a pokol birodalmát jobb elkerülni, a félelmet vagy bizonytalanságot sugalló dolgok valahogy mégis hatalmába kerítik az emberek egy részét.
Dante pokla
Dante Pokol című művének harmadik éneke - A Pokol kapuja - a következőképpen kezdődik:
"Én rajtam jutsz a kínnal telt hazába,
én rajtam át oda, hol nincs vigasság,
rajtam a kárhozott nép városába.
Nagy Alkotóm vezette az igazság;
Isten Hatalma emelt égi kénnyel,
az ős Szeretet és a fő Okosság.
Én nem vagyok egykoru semmi lénnyel,
csupán örökkel; s én örökkön állok.
Ki itt belépsz, hagyj fel minden reménnyel!
Tökéletes figyelmeztetés a gyanútlan érdeklődőknek. Bár Dante alkotása pusztán képze(le)tének szüleménye, mégis aktuális. A középkor egykori sötét, rejtélyes világában az ír legendák központi helyet foglaltak el. Az oktatás, a tudás központjai abban az időben a kolostorok voltak. Szerzetesek örökítették meg írástudóként a kereszténység előtti időkből származó pogány liturgikus, misztikus történeteket ősi kelta istenekről, hibrid - félig ember félig állat - lényekről, mágikus tárgyakról, mítikus személyekről a 8-12. század között.
Halloween eredete
Bár a Halloweent az amerikaiak kissé bohókás módon régóta a gyerekeket bevonva ünneplik, a kultusz sokkal régebbről származik, mint a kontinens felfedezése. A kelták ősi ünnepe az újév volt, ami a hideg megérkezését jelentette. Ez a dátum november első napja. A nép hite szerint az óév éjszakáján az élők és a holtak birodalma összeér, és rövid időre átjárható lesz. A fordulót sokan tűzgyújtással, jelmezbe öltözködéssel teszik élményszerűvé és emlékezetessé.
Az árnyékvilággal történő játszadozás ezen az éjszakán töklámpással is kiegészül. A dekorációnak ősi története van. A sztori az ír Fukar Jackről szól, aki magát az ördögöt hívta meg kocsmázni egy italra. Emberünk azonban fösvény létére nem akart a fogyasztásért fizetni. A mese szerint Jack többször átverte ivócimboráját. Amikor a férfi a túlvilágra költözött, sem a Menny, sem a Pokol nem fogadta be. Fukar Jack az ördögtől izzó szenet kapott, hogy a sötétben azzal világítva lakjon az emberek birodalmában kísértő szellemként. Az írek az árnyat Lámpás Jack névvel illették, melynek angol megfelelője Jack O'Lantern, azaz töklámpás.
Az írek és a skótok ijesztő arcokat kezdtek faragni karórépa és burgonya felhasználásával, melyeket Fukar Jack elijesztésére az ablakokban és a bejárati ajtókban helyeztek el. A tök azonban sokkal könnyebben formázható, így a tradíció kiegészült. A furcsa szokást bevándorlók vitték át magukkal Amerikába.
Agatha Christie
Mindenszentek előestéje Agatha Christie írónőt is inspirálta. A Halloween és halál című regénye alapján október utolsó napján mindenféle jelmezes bulikat rendeznek, melyekkel babonás szokásokat elevenítenek meg. A fiatalok bűvészkedéssel és társasjátékkal töltik az időt, amikor gyilkosság történik. Pontosabban titokzatos eltűnések és erőszakos halálesetek sorozata kezdődik.
Rejtélyes vérfagyasztó gyilkosságok
1979. október 31-én Texasban egy ismeretlen nő holttestére bukkantak egy betonátereszben. Az áldozatot bántalmazták, majd megfojtották. Narancssárga zoknival a lábán találták meg. Azonosítani a holttestet nem tudták. Néhány évvel az eset után Henry Lee Lucas vallotta be a gyilkosságot. Beismerő vallomását azonban rövid idő után visszavonta. Ezt egyéb rejtélyes esetekben is megismételte, börtönéveit azonban a "narancssárga zoknis" áldozat miatt töltötte le végül. A férfi 2001-ben halt meg a cellájában. Senki sem tudja, hány embert ölt meg valójában.
Tovább is van, mondjam még?
A szabadon felhasználható fotók ai által generált illusztrációk.