Aki szerencsés a kártyában, az boldogtalan a szerelemben?
A mondást bizonyítani nem lehet, ám az ördögbibliának nevezett szerencsejáték sok keserűséget és tragédiát okozott már az elmúlt évszázadokban.
Nadrágzsebből, ingujjból előkerülő lapokkal már a középkorban is csaltak a szélhámosok. Caravaggio 1594-ben festett alkotása is erről tanúskodik. A barokk zsánerkép jellegzetes pillanata sok fiatalember és családi vagyon vesztét okozta már. Az ifjak az olajfestményen a póker elődjét, a primérót játsszák.
A póker köztudatba való beépülését alapvetően egy Jonathan Green nevű hamiskártyásnak köszönhetjük, aki a szerencsejáték függőséget, annak következményeként megvalósuló nyomort vagy meggazdagodást egyaránt bemutatta. A hamiskártyások gyanútlan hétköznapi emberek vagyonát is kicsaláták egy-egy hosszabb hajóút során. Bár a csalók törzshelye nagyrészt lebujokban volt, a lincselés veszélye később állandó mozgásra kényszerítette őket. A szerencsejáték a tengerentúlra is elterjedt. A 19. században már a Vadnyugaton is minden kocsmában volt pókerasztal.
A póker több változatából az egyik legnépszerűbb a Vad özvegy nevet kapta. A blöfföt gyakran alkalmazó asztali küzdelem igazi hazárdjáték volt.
Sok magyar is örömmel múlatta az időt kártyázással. Az asztaloknál gyakran egzinsztenciák, dinasztiák sorsa dőlt el. Úgy hírlik, Sárközy István igazi gavallér volt. Jóhírét azonban vagyonával együtt Bécsben veszítette el. A férfi bár eleinte nyert, végül szenvedélyének lett az áldozata. Elkártyázta örökségét, egy ingatlant, valamint felesége vagyonát is.
Kártyalovagok nem csupán Bécsben, hanem Erdélyben is voltak. Egy gróf rafináltan igyekezett szerencséjét biztosítani. A lapok hátlapjára foszforral jeleket rajzolgatott, melyek a fényben csak sötét szemüvegben voltak láthatók. Grófunk már egész vagyont kicsalt kártyapartnereitől, mire azok rájöttek fekete pápaszemének titkára.
Hiába voltak rendkívül furfangosak néhányan a kártyában, a pénz gyakran mégis cserbenhagyta gazdáját. Gróf Csáky György például egyetlen éjszaka alatt nyert félmillió koronát Nádasdy Tamástól, ám a csalással megszerzett vagyon fél év után elfogyott. A gróf szegénységben, ágrólszakadtan halt meg egy fillér nélkül.
A kártyázás a falvakat is elérte. A gazdag klubokon kívül privát házakban is játszottak. A 20. század elején is lehetett régi történeteket hallani eljátszott tanyákról, mesés vagyonokról. Vajon a tanulságot megszereztük a szerencsejáték területén?
nyíitókép: Caravaggio - Hamiskártyások