Stájerország zöld szívében csámborogni völgyben tanyázó gomolyfelhők között vizes, ám klassz élmény.
Az Ausseerlandban található Grundlsee község igazi gyöngyszem. Szűk utcácskáin felkapaszkodva még 16. században épített elegáns házakat is lehet látni. Célba érésünket követően szemerkélő esőben vártuk múlt vasárnap, hogy a faluval azonos nevű tavon induljunk útnak fahajóval a Toplitzsee, valamint a Kammersee irányába.
A kiemelt környezetvédelemmel jelzett területen tarka virágoktól pompázó domboldalakon tanulmányozhattuk a tarkabarka ökoszisztémát. Az iránymutatásban időnként az erdőben előbukkanó piros sapkás törpék is segítettek.
A településről első írásos emlékek a 12. századból származnak. A szláv, bajor, kelta, és egyéb más népcsoportok kalandozásait követően a falu lakosainak nagy része a reformáció idején protestáns vallást vett fel. A térség ekkoriban nemcsak kimaradt a fegyveres támadásokból, hanem a sóbányászat megvalósításával jelentős jövedelemforráshoz is jutott.
A 18. században bár francia csapatok átvonultak a térségen, jelentős károkat nem okoztak. A vidéket érintő változást a természeti szépségek felfedezése, valamint János főherceg megjelenése eredményezte a felvilágosodás korának végén. Bár II. Lipót császár fia 13. gyermekként nem örökölt hatalmas vagyont, saját választásának megfelelő tudományágakkal ismerkedhetett meg. Az ifjú főherceget figyelme leginkább a történelemre és a természettudományokra irányult.
Tragédia inkább, vagy szerencse, nem tudni, de a Toplitzsee közelében fekvő Bad Ischl nyári rezidencia lett Mária Ludovika spanyol infánsnő fia részére, miután feleségül vette a helyi postamester lányát. Az arisztokráciához szívesen csatlakoztak a bécsi elit tagjain kívül a művészek is.
A második világháború kitörése előtt 1938-ban Ausztria csatlakozott a Német Birodalomhoz. A korábban épült elegáns villákba folyamatosan érkeztek nyaralni a náci vezetők. Védelemre hivatkozva összegyűjtötték a műkincseket, fegyverraktárakat létesítettek, valamint a német haditengerészet fegyverkísérletekbe kezdett a Toplitzsee területén. Akkoriban még egy legenda is szárnyra kelt arról, hogy a nemzetiszocialisták a Birodalom aranytartalékának egy részét műkincsekkel együtt a tóba süllyesztették. Valójában azonban megsemmisítésként hamis angol fontot rejtő ládákat dobtak a vízbe, mely bankókkal a brit gazdaságot akarták meggyengíteni.
Ausseerland ma már ismét Stájerország része, ahol a zöld színárnyalatok változatossága, a sziklacsúcsokat megölelő felhők bája, madárkórusok éneke, valamint a természetből áradó nyugalom várja a látogatókat.
Miután a környéket mi magunk is szemerkélő esőben bejártuk és átcsónakáztuk, megkóstoltuk a helyi menedékházban a frittatensuppe elnevezésű specialitást.
Miközben a fák levelén hintázó vízcseppeket bámultuk az ablakon át a tóparti hüttében, cserépkályha melegítette át kissé fagyott tagjainkat a hideg alpesi levegő után.
Jó csámborgást kívánok!
fotók: Kóta Melinda