A mesterséges dolgok mellett egyre nagyobb szerepet kap az életünkben a természetesség.
A tökéletesség művészete a japánok szerint életfilozófia. A természet körforgásának az elfogadása szépségének teljes felfedezésével.
Mi az a wabi-sabi?
Kopott, karcolt felületek, régi hagyományos formák. Csupa olyan holmi, amelyekből hiányzik a tökéletesség, mégis olyan emberközeli. A wabi-sabi európai megfelelőjét magunk is meg tudjuk teremteni a saját környezetünkben. A kézműves, egyedi dolgok, melyek távol vannak a tömeggyártástól mind létrehozzák ennek a filozófiának a valóságát.
Az idő múlása, annak elfogadása ott van minden szépségével és használtságával a cuccainkban. Mégsem zavaró, hanem inkább szívmelengető élményt hoz létre bennünk.
Mi magyarok is gyakran hivatkozunk őseink hagyományaira.
Néhányan még a családi tradíciókat is megtartjuk,
bár kicsit már modernizált formában.
A wabi-sabi lényege is pontosan abban van, hogy kiemeli a tárgyakat, a formák és a színek harmóniáját a természettel.
A wabi-sabi létrejötte és terjedése
A 15. és a 16. század fordulóján azt mondják, élt egy szerzetes, aki ellenezte a tradícióvá kiteljesedő teázás más országokból importált edényekkel történő megvalósítását Japánban. A szertartáshoz helyben készített tárgyakat használt. A felfogás az évszázadok során átterjedt a design területére is.
Természetesség és egyszerűség
A wabi-sabi egyszerűségével a rusztikus lakberendezési stílushoz áll a legközelebb. A túldíszítettség kerülése, az egyszerűség, az egyedi darabok választása és alkalmazása által közelebb érezzük magunkat a természetes környezetünkhöz.
fotók: pinterest