A két évszázados születésnapjához közeledő fotográfia időtálló.
Amikor a látogatók belépnek a Fényíró Műhelybe, az elmúlt évszázadok valóságában találják magukat.
A folyamatosan bővülő tárlat Kardos Tamás fotóművész és Magyar Zoltán gyűjteményéből valósult meg évekkel ezelőtt a Szombathelyi Zsidó Kultúra Házában. Ahogy körbenézünk a helyszínen, az eszközök nyomán feltárul egy ismeretlen, mégis rendkívül különleges világ. Ebben a tájékozódást a fényképész segíti.
A napokban több mini kamera is tagja lett a gyűjteménynek. A helyszínen a sokféle régiség mellett nagyítókat, illetve egy sötétkamra teljes berendezését is megnézhetik az érdeklődők.
A fotográfia története a műhelyben egészen a 19. századig visszatekint. A nézegetés mellett különleges sztorikat is kapunk ajándékba Kardos Tamástól. A fotós humorral fűszerezve mesél a szakma szépségéről, melyet saját élettörténetének apró szilánkjai egészítenek ki.
A falon díszelgő régi fényképet nézve megáll velünk az idő. Hamiskártyások, szerencsejátékosok arca és tevékenysége is megelevenedik a múltból olyan sztorikkal tarkítva, hogyan játszották el egyesek egy este alatt a családi birtokot ultin vagy pókeren.
A fotótörténet egyik lényeges morzsája, hogy az első színes fényképet 1861-ben készítette James Clerk Maxwell skót matematikus-fizikus, aki már kisgyermekként odafigyelt mindenre ami mozog, csillog, vagy számára érdekes. A 19. század közepén színérzékeléssel és színvaksággal kapcsolatos publikációi miatt 1860-ban Rumford-medált kapott a Királyi Tanácstól.
Rövid múltbeli tűnődés után visszaugorva a jelenbe további izgalmas történetekkel lehetünk gazdagabbak Kardos Tamásnak köszönhetően, aki 1954-ben született Szolnokon. Már gyermekként dolgozni kezdett az iskolai évei alatt. Az első fizetéséből vásárolta meg az első fényképezőgépét. A fotózás gyorsan a szenvedélye, valamint 1978-tól a szolnoki kórház fotólaborjában a munkája lett.
Az egészségügyi témák mellé később a fotóművész tevékenységében helyet kapott a reklám-, portré-, valamint a tájfotózás is.
A fotóművész javarészt bejárta az egész világot. Öt földrész közel 80 országában fényképezett. Képeit kiállításokon közel száz alkalommal láthatta már a közönség többek között Magyarországon, Csehországban, Ausztriában, Spanyolországban, Portugáliában, Lengyelországban, Finnországban, Indiában, Japánban, Ausztráliában és Izraelben.
Tevékenységét érintően Kardos Tamás számos elismerésben részesült. 1986-ban Művészeti Díjat kapott, majd egy év múlva felvették a Magyar Köztársaság Művészeti Alapjába. A fotóművész 1997. március 15-én részesült a Magyar Köztársaság Ezüst Érdemkereszt kitüntetésben. Az évezred fordulóján Szolnok Város Kulturális Díja kitüntetést kapott. 2001-ben pedig Rotary Mecénás díjat vett át.
Kardos Tamásnak jubileumi kiállítása volt idén Szolnokon. Az arcok világa - A világok arcai tárlata pedig 2024. május 7-én nyílik Szombathelyen a Berzsenyi Dániel Könyvtárban.
Ugye te is megnézed majd a tárlatokat, amikor Szombathelyen jársz?
fotók: Kóta Melinda