Vidéki otthon

80 éve kezdődött a magyar zsidóság gettósítása

Soha többé!

2024. április 15. - Kóta Melinda

sz.png

Hazánk városai és falvai a szomorú emlékek mellett őrzik a zsidóság munkáját.

Embernek születni és mindvégig ekként élni kiváltság.

Méltósághoz való jog a létezés. Ennek megőrzéséért tenni kell.

Aki megmenti egy ember életét, az az egész világot megmenti.

Megrendítő szavak a Schindler listája című filmből. Igaz. Örök nyitott kérdés marad, hogy mit lehetett volna tenni az ártatan életek megmentése érdekében. Nagyapák, nagymamák, édesapák, édesanyák, gyermekek, testvérek, nagynénik, nagybácsik, szomszédok, iskolatársak, barátok tűntek el a holokauszt útvesztőjében feketére festve a magyar történelem lapjait.

Április 16-a 2001. óta, azaz 23 éve a holokauszt magyarországi emléknapja. 1944-ben, 80 éve ezen a napon kezdődött el a magyar zsidóság gettókba zárása. A közeledő veszélyt a jogrendszerben történő változások folyamatosan jelezték korlátozó intézkedések bevezetésével. A közvélemény azonban a kényszerítő, kirekesztő rendelkezések ellenére néma volt.

1942-ben történt az a fordulat, amely a zsidó származású embereket munkaszolgálatra kötelezte. A rendelkezés egy gonosz gépezet beindulását eredményezte.

A holokauszt magyarokat is érintő első nagy tömegmészárlása 1941. augusztus végén történt, amikor 23 ezer embert végeztek ki. A drámai gyilkosság áldozatainak megközelítőleg fele kitoloncolt magyar zsidó származású állampolgár volt.

A magyar törvényhozás tovább szorított a kényszerítésen. Bár a gettósításról szóló jogszabály 1944. április 28-án lépett hatályba, az összegyűjtés 1944. április 16-án hajnalban, csaknem 2 héttel korábban megkezdődött Északkelet-Magyarországon és Kárpátalján. A cél a zsidóság magyar lakosságtól való elkülönítése volt.

sz_1.png

A holokauszt során a 700 ezer lélekszámot is meghaladó zsidóság 2/3 része, azaz közel 67 %-a halt meg a tudatosan megtervezett, megszervezett és végrehajtott népirtás során. Történészektől származó adatok szerint 5 és 70 ezer között volt azoknak a romáknak a száma, akik áldozatként koncentrációs táborokban veszítették el az életüket.

Soha többé Soá!

A fotók Szombathelyen, a Zsidó Kultúra Házában, a Szemtől szemben kiállításon készültek. Képek az elhurcolt szombathelyi zsidóság történetéből. /Kóta Melinda/

A bejegyzés trackback címe:

https://videkiotthon.blog.hu/api/trackback/id/tr1018380797

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

fkv.119 2024.04.17. 15:19:26

Állandóan csak a zsidók vannak sajnáltatva. Mi viszont magyarok vagyunk, van ennél sokkal nagyobb tragédiánk is, nem is egy! Tatárjárás, törökdúlás, muszka megszállás, trianon. Valahogy azt sose kell sajnálni, csak hogy zsidó így, zsidó úgy...

Kóta Melinda 2024.04.17. 15:24:22

@fkv.119:
A cikk egyrészt az évfordulós megemlékezés miatt készült, másrészt nem szerencsés a holokauszt tényét háborús, fegyveres megszállásokkal hasonlítani, keverni. Bár utóbbi is sajnálatos, bármely néppel és korban történt. Ám nem hasonlítható ahhoz a borzalomhoz, amit előbbi okozott!
süti beállítások módosítása